18. 5. 2013

Voľnopredajné zázraky z lekárne + detoxikácia

Aj keď som nemusela, dala som si tento semester voliteľný predmet s názvom Nutraceutiká, teda výživové/ potravinové doplnky. Táto téma ma totižto zaujala a chcela som byť o niečo múdrejšia a zbehlejšia v prípravkoch na voľný predaj.
Každý zo študentov dostal jedno zadanie a mal za úlohu pripraviť prezentáciu. Ja som si vybrala "Prípravky na chudnutie" a pri zozbieravaní informácií som občas ostala v šoku. Funguje tu niečo vôbec?
kankan.sk
Ale pekne poporiadku. Najprv si vysvetlíme rozdiel medzi liekom a nutraceutikom. Kým lieky sa vyvíjajú a testujú pred vstupom na trh 10-15 rokov, podliehajú veľmi prísnym pravidlám na kvalitu, účinky atď., je potrebné urobiť klinické skúšky v niekoľkých fázach a na rôznych typoch ľudí, výživový doplnok nemusí mať skúšania a je teda veľmi otázne, či vôbec deklarovaný účinok má alebo nie.
Rozdiel druhý. Na lieky sa vzťahuje prísny zákon o liekoch, nutraceutiká sa radia medzi potraviny a platí pre ne zákon o potravinách.
Rozdiel tretí. Lieky majú liečebný alebo preventívny účinok, doplnky výživy len podporný, ochranný. Účinok liekov vychádza z niekoľkoročných výskumov a skúšok, skúšaní a dokázateľných údajov (pr.: lieky na zníženie cholesterolu- statíny- tlmia účinok enzýmu, ktorý má za úlohu vznik kyseliny mevalónovej, z ktorej zas vzniká cholesterol... keďže nevzniká kyselina mevalónová, nevzniká ani cholesterol a tým sa znižuje jeho hladina), účinok nutraceutík sa zakladá len na zdravotníckych tvrdeniach (v kĺboch sa nachádza kyselina hyalurónová, jej podávanie teda môže prispievať k ochrane kĺbov- čo na tom, že sa rozloží už v žalúdku a ku kĺbom sa ani nedostane).
Tu sa dostávame k jadru veci- kým účinok liečiv je jasný a presne definovaný a vysvetlený mechanizmom účinku, pri výživových doplnkoch je to len také nejasné, napr. "môže prispieť" / "znižuje riziko" / "nedostatok môže viesť ku...". Môžeme to chápať, že aj nemusí prispieť k ochrane nášho zdravia?!


Nuž, je to taká slovná hračka, ktorou sa vlastne ospravedlňujú, že na niekoho to pozitívny vplyv môže mať, ale na niekoho nemusí. Uvediem príklad.
Chróm je prvok, ktorý vplýva na normalizáciu hladiny glukózy (cukru) v krvi. Nedostatok chrómu teda môže viesť k rozkolísanej hladine glukózy, tá má zas vplyv na vylučovanie inzulínu a ten zas môže spôsobiť strašný pocit vlčieho hladu. Keď je ale glukóza v norme, je v norme aj inzulín a vlčí hlad nás neprepadne, takže nemáme potrebu do seba tlačiť jedlo, resp. viacmenej sladkosti. Keďže je chróm veľmi lacný, mnoho ľudí počas chudnutia siahne práve po ňom, pretože sa o ňom píše, že môže zabrániť týmto návalom hladu a tlmiť chute na sladké. Potom títo ľudia po niekoľkých týždňoch zistia, že to vlastne na nich nemá žiaden účinok, alebo že sa prejedajú ešte viac.
nehnevajsa.sk
Môj názor: s kolísaním hladiny glukózy majú, logicky, problém cukrovkári. Im by som chróm vrele odporúčala. Ale čo tí ostatní? To, že má niekto chuť na sladké, predsa ešte neznamená, že trpí nedostatkom chrómu! Je to celé v hlave, zabudnite na hlúposti o tom, že chuť na čokoládu môže byť aj prejavom nedostatku bielkovín. Snáď vám pomohlo, keď ste si namiesto čokolády dali rezeň? Pochybujem... Sladkosti sú ako droga, takže je normálne, že na ne máte chuť, obzvlášť, keď ich máte na očiach, rozprávate sa s kamarátkou o vynikajúcej torte, ktorú si dala deň predtým ku káve a podobne. Tu vám nepomôže chróm, ale pevná vôľa. A za ušetrených 2,50€ za zbytočný chróm si kúpte lístok do fitka, ozaj to pomáha viac.

Aby som však nehádzala všetko do jedného vreca, treba si uvedomiť, že existujú prípravky s výťažkami liečivých bylín- tu je účinok vysoko pravdepodobný, ak sa jedná o kvalitný výrobok (preto radšej nenakupujte cez internet lacné hlúposti, možno je to len zlisovaný cukor :)) od osvedčených firiem. Minerálne látky a vitamíny sú pre telo potrebné, hlavne počas určitých období v živote ako je vývin, rast, tehotenstvo, senilita, stres... alebo ak človek z nejakých dôvodov nemá dostatok týchto látok z potravy (ak nemôže kvôli nejakej chorobe dostatočne jesť atď.). 

Aj niektoré takéto nutraceutiká majú dokázaný účinok, napr. vápnik a jeho vplyv na kosti. Tu niet pochýb o tom, že funguje, je to bežne známa vec.

Ale ak si kúpite spirulinu/chlorelu/acai na detoxikáciu, môžete skutočne veriť tomu, čo sa píše v príbalovom letáku? Nie je vám ani trochu podozrivé, že sľubujú (citujem):

Priaznivo pôsobí na rekonvalescenciu, chudokrvnosť, detoxikuje krv, pečeň a obličky, prevencii osteoporózy, ovplyvňuje kvalitu vlasov a pleti, obsiahnuté enzýmy a chlorofyl pomáhajú v hojení rán a jaziev, vrátane žalúdočných vredov, zlepšení trávenia a látkovej výmeny, imunitu, pôsobí protivírusovo a protizápalovo, mierni depresie, zvyšuje sexuálnu túžbu u mužov i žien, u dojčiacich matiek pozitívne pôsobí na laktáciu. Posilňuje imunitu , je vhodným doplnkom stravy pri redukčnej diéte. Pomáha prekyslenému organizmu pri obnove a udržaní acidobázickej rovnováhy.
Nuž, vyzerá to tak, že tu máme liek na všetko!
Alebo mladý jačmen, ďalší detoxikačný zázrak:

¢Lieči ochorenia kože

¢spomaľuje bunkové starnutie

¢pomáha pri nadváhe

¢je účinný proti zápche

¢je prospešný u chudokrvnosti (anémii)

¢zlepšuje výrazne krvný obraz

¢potláča rast rakovinových buniek

¢pomáha pri normalizácií hladiny cukrov v krvi

¢je vhodný pri precitlivenosti s Crohnovou chorobou

¢Pomáha pri pohybových poruchách

¢je prospešný pri kardiovaskulárnych ochoreniach

¢lieči a pomáha pri dýchacích poruchách (astma)

¢reguluje hladiny cholesterolu, LDL cholesterolu

¢zlepšuje spánok, myslenie a pamäť

¢má 11x viac vápnika ako kravské mlieko (prevencia osteoporózy)

Môj názor:
*či sa rozhodnete pred detoxikáciu takýmito výťažkami alebo si doprajete viac zeleniny a obmedzíte sladkosti, rozhodne sa vám zlepší pleť. Viem o čom hovorím- počas mesiaca bez cukru som nemala jednu jedinú vyrážku. 
dixo.sk
*Spomaľuje bunkové starnutie? A akým mechanizmom? Nedozvieme sa, ale pravdepodobne pre obsah vitamínu C, ktorý je antioxidant.
*Pomáha pri nadváhe- ovšem, hlavne ak zelený jačmeň budete zapíjať dvomi litrami čistej vody, pridáte pohyb a diétnu stravu, bol by v tom čert, ak by ste neschudli...
*Prospešný u chudokrvnosti. Chudokrvností je nespočetné množstvo. Zelený jačmeň obsahuje kyselinu listovú, takže ak máte anémiu z nedostatku kyseliny listovej, áno, pomôže vám. Ale ak máte iný typ anémie (napr. z nedostatku železa), nečakajte zlepšenie. 
*Zlepšuje krvný obraz. To súvisí s tou chudorvnosťou- je logické, že ak sa vám upraví anémia, upraví sa aj krvný obraz. Ale znova, len ak sa jedná o anémiu z nedostatku kyseliny listovej.
*Potláča rast rakovinových buniek- to môže tvrdiť každý antioxidant- vitamín A, vitamín C, selén....
*Normalizácia hladiny cukrov v krvi- takých tu je- aj napr. vyššie spomínaný chróm.
*Je vhodný pri precitlivenosti s Crohnovou chorobou- dovoľte mi zasmiať sa. Následne je pri jačmeni napísané, že je nevhodný pri ťažkých chronických hnačkách. A Crohnova choroba JE chronické zápalové ochorenie čreva prejavujúce sa ťažkými hnačkami... nejak si tieto tvrdenia navzájom odporujú!
*Pomáha pri pohybových poruchách- zas nevieme, akým spôsobom.
*Prospešný pri kardiovaskulárnych ochoreniach (srdce a cievy) + znižuje LDL (čiže zlý cholesterol)- jedno s druhým súvisí- ak máte normálnu hladinu cholesterolu, je tu nízke riziko upchatia ciev a tým pádom aj infarktu/ mŕtvice. Ale odvolávajú sa jedine na obsah vitamínov a minerálov. Čiže ak si vezmete nejaký multivitamínový doplnok, je to vlastne to isté. 
*Pomáha pri astme- znova sa pýtam, ako?
*Zlepšuje spánok, myslenie, pamäť- nenašla som okrem obsahu vitamínov a minerálov nič, čo by mohlo spánok zlepšiť, čiže žiaden zázrak.
*Má 11x viac vápnika ako kravské mlieko. Haha... Kravské mlieko má veľa vápnika, ale má nízku biologickú dostupnosť- to znamená, že aj keby ste vypili liter mlieka, v čreve sa vám nevstrebe žiaden vápnik. Za to ak si dáte brokolicu, ktorá má možno menší obsah na 100g v porovnaní s mliekom, ale má vyššiu biologickú dostupnosť, vstrebe sa vám oveľa väčšie množstvo vápnika ako z mlieka! Teda tvrdenie, že má vyšší obsah ešte nič neznamená, podstatná je informácia o biologickej dostupnosti, ktorá tu ale uvedená nie je. Čiže ešte raz- to, že má jačmeň 11x viac vápnika ako mlieko ešte neznamená, že ho aj cez črevo dostanete 11x viac. 
setriza3.sk
Takže, rečičky sú to pekné, ale napokon zistíte, že či si dáte zeleninu/ovocie alebo multiminerálny či multivitamínový doplnok, máte to to isté, čo pri Acai, Jačmeni, Riasach, akurát omnoho omnoho lacnejšie. 


Dúfam, že vás článok nenudil a že ste si z neho niečo vzali. Snáď vás to donúti zamyslieť sa nad tým, ktoré nutraceutiká áno a ktoré nie, ktoré sú pre vás dobré a ktoré sú zas zbytočné, ktoré naozaj pomáhajú a ktoré z vás len ťahajú peniaze... Ktorá skupina nutraceutík by vás ešte zaujímala? (kĺbová výživa, prípravky na chudnutie, pečeň, žalúdok...)

Môže sa začať búrlivá diskusia :)

Ak ste ešte nečítali včerajší článok o betakaroténe, TU JE.

10 komentárov:

 1. perfekt článok.... zhltla som to do poslednej bodky! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mna hlavne bavi, ako kazdy rok pride na trh nova zarucena bomba, zazrak na vsetko. Najprv chrom, potom zeleny jacmen, potom Acai...ani teraz neviem z hlavy vymenovat, co vsetko.

  Ja mam preukazatelne dobre skusenosti napriklad s rybim olejom, hlavne u syna.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. áno a hlavne u prípravkov na chudnutie- mango, kaktusy, ananásy, či najnovšie maliny....

   rybí olej uznávam, nehrá sa na zázrak, účinky sú opodstatnené

   Odstrániť
 3. velmi dobry clanok. ja osobne nechapem ako sa na take hluposti mozu ludia "namotat" a davat za to stovky eur

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. majú dobrý marketing, no čo už :)

   Odstrániť
 4. Ďalší super článok. Píšeš veľmi dobrým štýlom, z minulého článku si skoro všetko pamätám. Dnes som dokonca robila pred sestrou múdru, keď sedela na slnku bez natretia :D Páči sa mi ako sa na veci pozeráš kriticky a ako si rozoberala každý jeden bod z popisu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, snažím sa to písať tak, aby to bolo čo najzrozumiteľnejšie pre čo najviac ľudí. ale nebude zo mňa dobrý biznismen, keď takto odrádzam ľudí od toho, čo ma má živiť :D

   Odstrániť
 5. Naprostá bomba, více takových článků :)
  Myslím že můžeš napsat o všem co jsi vyjmenovala. I když člověka téma přímo nezajímá (mě třeba chudnutí) stejně si to přečtě a učí se z toho jak se na věci koukat.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. mna taketo clanky bavia, jeden cas som ho skusala a tiez som mala pocit, ze skor hlad aktivuje ako tlmi a jablcny ocot bol na to podobne a niekedy som mala este pocit, ze mam v bruchu kyselinu:), ale bavi ma ako kazdy rok prijde nejaka bomba, ktoru sme doteraz nepoznali a je z toho hit, acai, aloe, a pod...

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Veľmi dobrý článok. Jednoducho a jasne napísané, teším sa na ďalšie takéto články :) Zaujíma ma akákoľvek skupina, pretože takýchto informácií nikdy nie je príliš.

  OdpovedaťOdstrániť

♥ Ďakujem za Vaše komentáre ♥

GFC followers